Satrançta Erkeklere Meydan Okuyan Güçlü Kadın: Vera Menchik

Netflix’in popüler dizisi “The Queen’s Gambit” ile satrançın tekrardan dünyada trend olmasını sağlayan efsanevi aslında ne ? 1930’ların favori erkek oyuncularını yenerek, döneme damgasını vuran efsanevi kadın satranç oyuncusu Vera Menchik’in hayat hikayesi… the queen's gambit gerçek mi, the queens gambit ne demek, Vera Menchik’in hayat hikayesi

Satrançta Erkeklere Meydan Okuyan Güçlü Kadın: Vera Menchik
güclü kadın Vera Menchik: kadın önerisi

Vera Menchik 1906'da Moskova'da doğdu. Vera dokuz yaşındayken babası  yardımı ile satrançı öğrendi. 15 yaşındayken okul kulübü bir satranç turnuvası düzenledi ve ikinci oldu.

Rus Devrimi'nden sonra babası büyük gelir kaybına uğradı. Evlilik bozuldu; babası Bohemya'ya döndü ve 1921 sonbaharında Olga(annesi) ve kızları Olga'nın annesiyle birlikte yaşamak için İngiltere'ye gitti . Vera sadece Rusça konuştuğu için yerel satranç kulübüne gitmekte tereddüt etti, ancak sonunda 18 Mart 1923'te Hastings Satranç Kulübüne katıldı

Aralık 1923'te ilk Hastings Kongresinde oynadı ve o zamanlar İngiliz bayanlar şampiyonu olan Edith Price'a karşı berabere kaldı .

1925'te Edith Price'a karşı iki maça çıktı ve ikisini de kazandı ve ülkedeki en güçlü bayan oyuncu olarak kabul edildiİngiliz olmadığı için ulusal yarışmaya giremedi.

Ocak 1926'da Londra'daki Imperial Club'da ilk Kızlar Açık Şampiyonası'nı kazandı ve kız kardeşi Olga üçüncü oldu. 1927'de bu unvanı korudu ve Olga ikinci oldu. Gelecek yıl, Vera oynamak için çok yaşlıydı ve Olga yine ikinci oldu.

Vera Menchik, 1920’li ve 1930’lı yıllarda bir kadın olarak erkek rakiplerini yenerek şampiyon olmasıyla zamanın satranç dünyasını hayrete düşürmüştü.

Vera Menchik’in, 1931 yılında Londra’daki Kraliyet Sosyal Satranç Kulübü’nde 20 oyuncuyla eş zamanlı satranç oynarken çekilmiş bir fotoğrafı arşivlerde yer alıyor.

Birçok erkek oyuncu onu önemsemese de aynı yıl Birinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyüğü olan bir satranç turnuvasında oynadı.

Aynı turnuvaya katılan ve kibirli olmasıyla tanınan Avustralyalı usta oyuncu Albert Becker, Menchik ile oynamadan önce turnuva oyuncularına bir öneride bulundu ve dedi ki:

“Beyler, harika bir fikrim var. Vera Menchik adında bir kulüp kurmayı öneriyorum. Ona bir maç kaybetmeyi başaranlar, kulübün tam üyesi olacaklar. Çekiliş yapanlar sadece üyelik adayı olarak değerlendirilecek.” Ve Becker kulübün ilk üyesi oldu.

Dünyanın dört bir yanındaki gazeteler bu maçı en ince ayrıntısına kadar haber yaptı.