Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer ? Göz altı torbaları neden olur

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer? Göz altı torbaları neden olur? göz altı torbaları için ne yapılmalı?göz altı morluklar neden olur, göz altı morlukları için ne yapılmalı evde, göz altı şişliğine ne iyi gelir, göz altı torbaları için ne yapılmalı

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer ? Göz altı torbaları neden olur

Göz altı torbaları birçok kişi için yaşlılığın belirtisi olarak görülmekte.. Peki ya öyle mi ?

Göz altı torbaları ışık altında durma, sürekli bilgisayar ekranına bakma, fazla çay-kahve tüketimi ve dengesiz uyku düzeni sonucu ortaya çıkabilmektedir. Zamanla göz altında şişlikler göz altında torbalaşmış bir görüntü haline alır ve morluklar oluşmaya başlar. Göz altı torbaları genellikle hayati düzensizlik sonucu meydana gelen gecici kozmetik sorunlardır . Tedavi edilmezse uzun süre kalıcı olabilmektedir. Sizler için göz altı morlukları için ne yapılmalı evde, göz altı torbaları nasıl geçer, göz altı torbalarına ne iyi gelir, çocuğun göz altı morlukları neden olur ve göz altı morlukları için en iyi krem tarifleri yazımızı paylaşıyoruz.

Göz Altı Torbası Giderme Yöntemleri

Göz altı torbaları nasıl geçer sorusu belirli yaşlardan sonra en sık karşılaşılan kozmetik sorunlarından birisidir. Göz altı torbalarının azaltılması ve yok edilmesi için çeşitli kremler ya da bitkisel tedaviler mevcuttur. Sizler için bu yazımızda denenmiş en iyi yöntemlerle göz altı şişlikleri giderme nasıl yapılır hadi başlayalım.

Çilek maskesi ile göz altı torbalarını önleme

Çileğin cilde faydalarını saymakla bitmez. Çilek yapısı itibariyle içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde cildin yaşlanmasını önler ve ciltteki yanıkları iyileştirdiği yapılan bilimsel çalışmalar sonrasında kanıtlanmıştır. Cildin yumuşamasında, ciltteki akne ve sivilceleri önlemede de kullanılan çileği haftada 2-3 sefer dilimleyip göz altlarınıza koyduğunuzda belirli bir süre sonra şişkinliklerin azaldığını fark edeceksiniz.

Kahve telvesini çöpe atmayın

Evinizde ya da işyerinizde yaptığınız türk kahvesini içtikten sonra telvesini çöpe atmayınız. Kahve göz altı morluklarının renginin açılmasında ve şişliklerin azalmasında önemli bir rol oynamaktadır. Türk kahvesinde bulunan antienflamatuar etki ile göz altı morluklarınızı azaltır ve torbalanmaları azaltırsınız.

Patates maskesi ile göz altı morluklarını alabilirsiniz

patates maskesi nasıl yapılır ?

Patates cildinize hem parlaklık verir hemde ciltteki ölü hücreleri yeniler. Patates maskesini kullananlar göz altlarındaki yorgunluk belirtisini aldığını ve morlukların azaldığını belirtmektedir. Kuru ve hassas ciltler içinde oldukça ideal bir maske olan patates cildinizin genç kalmasını sağlayacaktır. Patates ve patatesin suyu doğal peeling maddesi olarak geçmektedir. Patates içerisinde bulunan antioksidan özelliği sayesinde ciltteki yara ve tahrişlerin daha hızlı geçmesine yardımcı olmaktadır. Akşamları uyumadan patatesleri dilimleyip göz altlarınıza koyun ve yarım saat gözlerinizi kapatarak bekleyin. Sabah uyandığınızda cildinizin arınma etkisini net bir şekilde göreceksiniz. Devamı..

Poşet çay ile göz altı torbalarını giderme

Poşet çay göz altı şişlikleri ve torbaları giderme konusunda en sık kullanılan yöntemlerden ilkidir. Bunun için öncelikle 2 bardak soğuk suyun içerisinde buz küplerini boşaltın ve ardından 3 tane poşet çayı alın ve buz dolu su bardağının içerisine atın. Soğuk su içerisinde 2-3 dakika kadar beklettikten sonra poşet çayları çıkarın ve suyunu sıkın. Ardından göz altlarınızda şişkinlik olan bölgelere poşet çayları koyun ve yaklaşık 15-25 dakika kadar bekletin. Soğuk su ile poşet çaylar tepkimeye girerek göz altlarınızdaki şişkinliği alacak ve torbalaşmayı önleyecektir. Bu işlemi göz altlarınızdaki şişkinlik durumuna göre 2 günde bir yatmadan önce tekrarlayabilirsiniz.

Salatalık ile göz altı şişkinliği nasıl geçer ?

Salatalık yapısı gereği şişkinliklere iyi gelir ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. Göz altı şişlikleri için en iyi tedavilerden birisi olan salatalık ile kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Salatalık maskesi ile cilde canlılık kazandırır ve içerisindeki su oranı ile cildi besler. Bir bütün salatalığı alın göz altlarınıza gelecek şekilde dilimleyip kesin. Dilimlenen salatalıkları buzlukta 10-15 dakika beklettikten sonra çıkartın ve göz altlarınıza yerleştirin. Göz altlarınızda bu şekilde 25-30 dakika bekletip uygulama yapabilirsiniz. Bu yapacağınız uygulamayı da şişkinliklerinize bağlı olarak 2-3 günde bir gece yatmadan önce yapabilirsiniz.

Göz altı torbalarının azalmasında soğuk su ya da buzluk kullanılmasının mantığı soğuk hava kan dolaşımını arttıracağından bölgesel olarak ödemleri alır ve şişkinliklerin tedavisinde önemli rol oynar.

Lavanta yağı ile göz altı şişkinliklerini azaltın

Göz alti torbalari için bitkisel tedavi yöntemi dendiğinde benimde zamanında uygulamış olduğum lavanta yağı kürü aklıma gelir. Lavanta yağı cildi dinlendirir ve göz çevresindeki sinirleri gevşetir. Lavanta yağını aşağıdaki gibi limon yağı ile karıştırdığınızda limonun içeriğinde bulunan antioksidan sayesinde göz altı torbalarınızı önlemiş olursunuz.

Yapmanız gereken karışım için malzemeler:

  • 1 damla lavanta yağı
  • 1 damla limon yağı
  • 1 damla limon yağı
  • 1 çay kaşığı su

Gece uyumadan önce plastik bir kapta yukarıdaki malzemelerle hazırlayacağınız olan karışımı göz altlarına yumuşak hareketlerle sürebilirsiniz. Sürme yaparken dikkat etmeniz gereken şey gözünüze kaçırmamanız olmalıdır.

Göz altı morlukları ve şişlikleri için aloe vera jeli kullanın

Göz altı morlukları için bitkisel tedavi yöntemlerinden birisi de binbir derde deva aloe vera jelleridir. Aloe vera jeli son zamanlarda özellikle keşfedildikten sonra cilt için ölü hücrelerin yenilenmesinde sıkça kullanılan bir bitkisel tedavi yöntemlerinden birisi oldu. İçerdiği antioksidan ve mineraller sayesinde göz altlarında oluşan morlukları önler ve cildin genç kalmasını sağlar. Aynı zamanda nemlendirici olarak da her cilt tipine uygun kullanılan aloe vera jeli cildiniz için doğal bir kayganlaştırıcı görevi üstlenir. Aloe vera yapraklarının içerisinden sıkarak çıkaracağınız jeli göz altlarındak kabarıklık ve morluk olan bölgeye sürün ve 10-15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın. Bu işlemi göz altı morluk seviyenizin şiddetine göre günde 2 defa tekrarlayabilirsiniz.

Göz altı torbası kremi

Göz altı torbalarını azaltmak için krem olarak birçok seçenek bulunsa da ben vazelini kullanmayı tercih ediyorum. Vazelin hem iyi bir nemlendirici hem de ciltteki ağrı ve şişliklerin azaltılmasında önemli rol oynuyor. Geceleri önce yüzünüzü yıkayın daha sonra kurulayın ardından vazelini yumuşak hareketlerle göz altı şişliklerinin olduğu kısımlara yumuşak hareketlerle masaj yaparak sürebilirsiniz.

Fazla tuzu ve şekeri hayatınızdan çıkarın

Göz altı torbaları nasıl geçer ? Herşeyin fazlasının zarar olduğunu hepimiz biliyoruz. Tuz da vücudumuz için fazlası oldukça zarar olabilecek besin değerleri taşımaktadır. Tuzun içerisinde bulunan sodyum vücut içerisinde suyun azalmasına sebep olur. Fazla tuz tüketimi sonrasında vücutta su tüketimi azalacağından dokuların şişmesine sebep olabilir. Tuzun içerisinde bulunan sodyum sayesinde aşırı tüketimi sonrasında böbrek sorunları ortaya çıkarabileceği gibi cilt problemleride oluşabilmektedir. Bu nedenle az tuz tüketimi az şişkinlik diyoruz.

Uyku pozisyonunuzu değiştirin

Yapılan araştırmalar sonrasında yüzüstü ve yana dönük şekilde uyumak gece göz altı sıvısı oluşturduğu gözlemlenmiştir. Eğer sizde bu şekilde uyuyorsanız birde sırt üstü uyumayı deneyin. Yana dönük uyuyanlar uzun dönemde hangi gözünün üzerine yatıyorsa o göz altında daha büyük şişkinlik olacağını göreceklerdir. Uyku pozisyonunu kısa sürede değiştirmek oldukça zor olabilir bunun için sağınıza ve solunuza dönmemeniz için birer yastık koyabilirsiniz. Sırt üstü uyurken ise başınızın altına bir yastık daha eklemek göz altlarınızda sıvı birikmesini engelleyerek göz altı şişlik ve morlukların önlenmesinde önemli rol oynar.

Su içmenin yüz ve vücudumuz için önemi

Bol miktarda su tüketilerek hem daha sağlıklı bir cilde hem de daha yumuşak ve parlak cilde kavuşabilirsiniz. Özellikle su en fazla cilde iyi gelir. Bunun sebebi ise suyun ölü deriyi arındırmasıdır. Ayrıca günlük cildin nem dengesi de su sayesinde kazanılır.