Kış Soğukları Geldi: Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Doğal gaz tasarrufu için neler yapmalıyız? Doğal gaz tasarrufu nasıl yapılır? Doğalgazı Verimli kullanmak için neler yapılmalıdır ? Doğalgaz indirim son dakika

Kış Soğukları Geldi: Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?
dogalgaz-tasarrufu-nasıl-yapılır

Evde Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Soğuklar ne yazık ki  geldi ve kapımızı çaldı. Peki, biz buna hazır mıyız ? Türkiye’de tüketilen enerjinin büyük bir kısmı konutlardaki doğalgaz gibi ısıtma harcamalarına gidiyor.

Bu yazımızda doğalgaz faturanızı kolaylıkla azarlatmanız için bazı ipuçlarını paylaşıyoruz.

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır?

Doğalgaz tasarrufu için neler yapmalıyız

Isı Yalıtımının Önemi

Evlerdeki ısı kaybının büyük bir kısmı yalıtım olmamasından kaynaklanır. Yeni yapılan evlerde yüksek oranda yalıtım sağlayan malzemeler ve teknoloji kullanılmaktadır. Fakat, eski yıllarda yapılmış evlerin birçoğunda bu konu önemli bir sorun olarak göze çarpmaktadır. Site ve bina yönetimleri bu konuda uzmanlaşmış firmalardan birini seçerek, binalarında mantolama işlemi geçekleştirebilir, doğal gaz harcamanızı azaltmanıza yardımcı olabilirler.

 • Binalardaki ısı kayıplarının
 • %40'ı pencerelerden
 • %30'u dış duvarlardan
 • %17'si kapılar ve havalandırmalardan
 • % 13'ü çatı, döşeme ve tabandan meydana gelmektedir.

Peki, Montalama dışında nasıl engelleyebiliriz ?

 • Kapı & Pencere Bandı kullanarak 

 • Eski camlarınızı çift camlı ve PVC doğramalı sistemlerle değiştirmek. Bu sayede doğal gaz faturanızı % 10 düşürebilirsiniz.

 • Yoğuşmalı ve zaman ayarlı kombiye geçmek. Özellikle uzun saatler evde olmayan tüketiciler için % 15'e varan doğal gaz tasarrufu sağlayacaktır.

 • Binanızın yalıtımı iyi değilse, dış cephe montalama yaptırarak isi geçiskenliğini azaltın. Lk etapta bu işlem pahalı gibi gözükse de doğal gaz faturanızı yüzde 40 azaltabilir.

   Kapı & Pencere Bandı

  Peki ya başka ?...

  1. Peteklerin arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirin
   En büyük ısı kaybı evin dış duvarları üzerinden gerçekleşmektedir. Peteklerin ile duvarlar arasındaki isi geçişini engelleyerek % 5’e kadar bir oranda doğalgaz tasarrufu gerçekleştirebilirsiniz.
  2. Eşyalarınız peteklerin önünü kapatacak şekilde yerleştirmeyin
   En büyük ısı kaybı evin dış duvarları üzerinden gerçekleşmektedir. Petekeriniz ile duvarlar arasındaki isi geçişini engelleyerek % 5’e yakın bir oranda doğal gaz tasarrufu gerçekleştirebilirsiniz.
  3. Perdelerinizi kapalı tutun ve kaloriferlerinizi kapatacak şekilde uzun perdeler kullanmayın
   Binanızda isi yatlımı olsa bile camlar ve cam kapılar, isi geçişkenliğinin yüksek olduğu alanlardır. Perdelerinizi kapalı tutarak isi kaybını % 25 oranında azaltabilirsiniz.
  4. Odalarınızı kullanım sıklığı ve ihtiyacına göre ısıtın
   Yasam alanlarında önerilen sıcaklık 22 derece iken, yatak odası için 20 derece önerilmektedir. Termostatik vana kullanarak, farklı odalarda farklı sıcaklık ayarları yapabilirsiniz Bunun yani sıra nadiren kullandığınız odalardaki kalorifer peteklerini kapalı tutarak, fatura tasarrufu yapabilirsiniz.

  Kombinizi kapatip acmak faturanizi yukseltebilir Soğuyan kombiyi ve evi tekrardan ısıtmak, faturanızı yukarıya çekebilir. Bu nedenle 4 saatten kısa sure için evden ayrılıyorsanız, kombinizi düşük derecede de olsa açık tutmanız önerilir.